Adwent
Od 27 listopada mamy Adwent. Samo słowo po łacinie oznacza "nadejście, przyjście". Dlatego czas Adwentu określamy jako oczekiwanie na nadejście Pana, Zbawiciela.
Adwent ma podwójny wymiar, charakter.
Po pierwsze czas adwentowego oczekiwania ma nas przygotować na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów. Nie wiemy, kiedy się to wydarzy, dlatego powinniśmy trwać w gotowości, jak panny z płonącą lampą w ręce, aby nie przegapić nadejścia Oblubieńca.
Po drugie, przypominamy sobie w Adwencie tęsknotę ludzi, którzy pozbawieni przez grzech pierworodny i swoje grzechy łaski Bożej, oczekiwali obiecanego Mesjasza, Emmanuela i wołali w modlitwie "Maranatha, przyjdź, Panie!". I przyszedł, jako Bóg Człowiek, rodząc się w ubogiej stajence. Dlatego też okres Adwentu poprzedza uroczystości Bożego Narodzenia - pamiątki pierwszego przyjścia Syna Bożego.
Tradycje Adwentowe.
Najpopularniejszą polską tradycją Adwentową są Roraty, czyli Msze święte wotywne ku czci Najświętszej Maryi Panny. Zazwyczaj odprawia się je o świcie, a współcześnie dla ułatwienia uczestnictwa dzieciom i młodzieży, również wieczorem. Nazwa "roraty" pochodzi od pierwszego słowa łacińskiej pieśni na wejście "Rorate coeli" (niebiosa, spuśćcie rosę). W czasie tej Mszy świętej zapalona jest dodatkowa świeca (roratka - biała, z białą lub błękitną wstążką), symbolizująca Matkę Bożą. Dzieci przynoszą na Roraty swoje lampiony.
Kolejnym zwyczajem jest ustawianie "kalendarza adwentowego", czyli wieńca z czterema świecami, które symbolizują cztery niedziele Adwentu. W pierwszą niedzielę płonie tylko jedna świeca, w drugą dwie, itd.
Adwent jest też doskonałym czasem do podejmowania dobrych postanowień. Korzystają z tej okazji najczęściej dzieci, ale też i część dorosłych. Postanowienia i wyrzeczenia mają pomóc nam do lepszego przygotowania serca na spotkanie ze Zbawicielem szczególnie w czasie Świąt Jego Narodzin.
Kolorem dominującym w czasie Adwentu jest fiolet - kolor pokuty i oczekiwania. Kapłani zakładają fioletowe ornaty i stuły, ministranci fioletowe pelerynki.
Adwent ma też swoje piękne, charakterystyczne pieśni. Najpopularniejszymi są "Archanioł Boży, Gabryjel", "Niebiosa, deszcz z góry ślijcie", "Spuśćcie nam na ziemskie niwy", "Czekam na Ciebie, dobry Boże", "Maranatha, przyjdź Jezu Panie", "Maranatha", "Zdrowaś bądź Maryja", "Niebiosa, rosę ślijcie", "Oto Pan Bóg przyjdzie", "Świat na Ciebie czeka, Panie".
Skąd wiadomo, kiedy rozpocznie się Adwent?
Łatwo obliczyć, kiedy rozpocznie się Adwent. Otóż w Adwencie muszą być cztery niedziele. Jeśli Boże Narodzenie, 25 grudnia, wypada tak, jak w tym roku, w niedzielę, to cztery niedziele wcześniej (jednocześnie równo cztery tygodnie) rozpoczyna się Adwent. Ponadto pierwsza niedziela Adwentu jest zawsze kolejną po uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, która kończy jednocześnie Rok Liturgiczny.