czwartek, 9 kwietnia 2009

Triduum Paschalne


Wielki Czwartek to dzień, w którym Pan Jezus ustanowił Eucharystię i sakrament święceń. W każdym kościele odprawia się tylko jedna Msza Święta zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej (na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Pana Jezusa z Apostołami). Wyjątkiem jest kościół katedralny, gdzie rano odprawia się Msza Krzyżma świętego pod przewodnictwem biskupa, podczas której święci się oleje do sprawowania sakramentów świętych.

Tradycje wielkoczwartkowe: milkną dzwony po śpiewie "Chwała na wysokości Bogu", umywanie nóg dwunastu mężczyznom na pamiątkę umycia nóg Apostołom przez Jezusa; przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy(przybranego bocznego ołtarza) na pamiątkę uwięzienia Pana Jezusa.




Wielki Piątek to dzień żałoby w Kościele. Nigdzie nie jest odprawiana Msza święta, a jedynie wieczorem gromadzimy się na uroczystej Adoracji Krzyża. Cały dzień obowiązuje nas post.
Wieczorne nabożeństwo rozpoczyna się w ciszy. Kapłani wchodzą i najpierw leżą krzyżem. Następnie jest liturgia słowa i śpiewana/czytana Męka Pańska. Później w miejsce zwykłej liturgii eucharystycznej następuje uroczysta adoracja krzyża: najpierw zostaje zdjęta fioletowa zasłona, a później wszyscy po kolei pochodzą i całują krzyż - znak zbawienia. Na koniec jest udzielana Komunia święta. Po nabożeństwie Najświętszy Sakrament jest przenoszony do Grobu Pańskiego i zasłonięty welonem.



Wigilia Paschalna (Wielka Sobota) - w dzień święcimy pokarmy: jajka, mięso, chleb, sól. Są one symbolami życia, baranka paschalnego, pokarmu codziennego oraz uchronienia od zepsucia. Święcąc pokarmy dziękujemy też Bogu, za dary jakie od Noego otrzymujemy każdego dnia, za pokarm i troskę jaką nas otacza.
Wieczorem gromadzimy się na najważniejszej uroczystości w ciągu całego roku kościelnego: na Wigilii Paschalnej. To najpiękniejsza uroczystość, która ukazuje nam przejście ze śmierci do życia. Rozpoczyna się poświęceniem ognia a kończy radosnym "Alleluja". Czytania w tym dniu przeprowadzają nas przez smutek i grzech pierwszych ludzi, wyzwolenie Izraelitów z niewoli egipskiej do odkupienia w Chrystusie.

Warto wiedzieć: a) Wigilia Paschalna choć rozpoczyna się w sobotę tak naprawdę należy już do niedzieli. Poranna rezurekcja niedzielna jest jej uwieńczeniem. b) w sobotę zabierz ze sobą do kościoła świecę. Najlepiej od chrztu św., bo będziemy odnawiać nasze przyrzeczenia chrzcielne c) w sobotę też obowiązuje post, bo ciągle trwa żałoba po śmierci Zbawiciela d) godzina 15.00 w Wielki Piątek i Wielką Sobotę jest szczególną godzina miłosierdzia. Pamiętaj, by w tym czasie pomodlić się. Jak możesz, pójdź do kościoła na adorację. e) w sobotę wieczorem, po odśpiewaniu "Chwała na wysokości Bogu" znowu biją dzwony i grają instrumenty muzyczne :))

Brak komentarzy: